Kā izvēlēties instruktoru?

Tas, protams, ir ļoti sarežģīts jautājums. Un, manuprāt, nav viennozīmīgas atbildes. Vēloties tikai dalīties dažās domās šajā sakarā, kas palīdzēs jums patstāvīgi izdarīt pareizu izvēli.
Daži no kursantiem orientējas uz reitingu, kas ik mēnesi tiek publicēts CSDD mājas lapā un rāda ar pirmo reizi nokārtojušo procentu. Un ja jau balstās uz šiem datiem, tad jāņem vērā sekojošais: Svarīgs nav tikai nokārtošanas ar pirmo reizi procents, bet arī eksaminējamo kursantu kopējais skaits. Ja to ir ļoti maz, no viena līdz 5 cilvēkiem 6 mēnešu laikā, tas var liecināt par to, ka instruktors strādā nesen. Un attiecīgi, viņam ir neliela darba pieredze vai kādu iemeslu dēļ bija pārtraukums darbā. Bet varbūt viņš vienkārši nav populārs apmācāmo vidū. Kaut gan var būt arī citi varianti, kad, piemērām, instruktors savieno pamatdarbu ar braukšanas nodarbībām. Un ja eksaminējamo skaits ir pārāk liels, tas parasti liecina par to, ka instruktors gatavo kursantus arī citām kategorijām, piemēram, „a” vai „c”. Un šiem apmācāmajiem parasti jau ir tiesības un nav nepieciešama ilgstoša sagatavošanās.



Tagad pāris vārdos par pašu reitingu.
Protams, pārāk zems nokārtošanas procents, ap 10 – 15%, runā pats par sevi. Bet arī pārāk augsts nokārtošanas procents instruktoram vedina uz skumjām domām par to, vai viņš tīšām nepaildzina apmācības laiku. Un vai tādā veidā nekompensē nepietiekošu apmācāmo skaitu, vienlaikus radot sekmīga un kvalitatīva darba ilūziju.
– Saprotams, ka kursanta nodarbību skaits palielina viņa izredzes nokārtot eksāmenu ar pirmo reizi, bet tikai pie nosacījuma, ka ar viņu nopietni strādā. Instruktors, kuram ir dārga sava reputācija, nevilks no apmācāmā visu, ko var, bet pacentīsies minimālā nodarbību skaitā dot maksimālas zināšanas. Un nodrošināt eksāmena nokārtošanu ja ne ar pirmo, tad vismaz ar otro vai trešo reizi. Tāpēc, manuprāt, reitings ap 40 – 50 procentiem, īpaši tagad, kad prasības no CSDD puses nepārtraukti aug, nevar liecināt par viduvēju instruktora darbu, bet drīzāk pretēji, liecina par viņa pieredzi un mēra sajūtu, lai no vienas puses nemarinēt kursantu pārāk ilgi, un no otrās puses dot viņam reālu iespēju nokārtot eksāmenu.
- Turklāt statistika, kas sniedz datus tikai par pēdējiem 6 mēnešiem, manuprāt, var pietiekoši precīzi neatspoguļot konkrēta instruktora darbu. Daudz interesantāk ir sekot ne tikai pašam reitingam, bet arī tam, kā tas mainās vēl vismaz 6 mēnešu laikā (to vai izdarīt ejot pēc saites). Jo neviens nav pasargāts no nejaušībām. Jo eksāmenā pat labi sagatavots apmācamais var netikt galā ar stresu. Arī pati eksāmena kārtošanas sistēma ar 1. reizi, manuprāt, ir novecojusi. Lielā vairākumā gadījumu, vismaz manā praksē tas ir skaidri izsekojams, kursants, kas izgāzies eksāmenā šodien, nokārto to rīt vai pēc pāris dienām, neņemot papildus nodarbības. Bet oficiālajā statistikā tas, protams, neietilpst. Tāpēc reitings sniedz ļoti aptuvenu ainu, un diez vai tas ir nopietni jāņem vērā, izvēloties instruktoru. Daži kursanti, izvēloties instruktoru, orientējas vispirms uz mašīnas marku, motivējot ar to, ka braukšanas eksāmenā būs tieši tāda. Neapšaubāmi, te ir daļa patiesības. Tomēr jāsaprot, ka nevis mašīna pati iemācīs kursantu ar to braukt, bet instruktors. Viņa daudzgadīga pieredze, tehniski kvalificēta pieeja dos iespēju kursantam apgūt iemaņas, kas ļaus tikt galā ar jebkuru automašīnu. Manuprāt, nav svarīgi, uz kādas mašīnas tevi apmāca, daudz svarīgāk ir – kās māca. Tāpat nav svarīgi, kāds mašīnai motors – benzīna vai dīzelis, bet svarīgi ir, cik pareizi tevi mācījuši. Labi sagatavots kursants viegli tiks galā kā ar vienu, tā ar otru. Turklāt eksāmenā daudz biežāk izgāžas nevis tāpēc, ka kursants nav ticis galā ar automobili tehniski, bet tāpēc, ka viņš ir rupji pārkāpis ceļu satiksmes noteikumus vai radījis avārijas situāciju. Un tam ar automobiļa marku nav nekāda sakara! Un lai atbrīvotos no psiholoģiskās nedrošības, pietiek tikai vienu reizi pasēdēt pie eksaminācijas automašīnas stūres, aizejot, piemēram, uz izmēģinājuma eksāmenu vai nobraucot vienu nodarbību ar citu instruktoru. Bet jālemj, protams, jums pašiem!




Visdrošākais variants, kā man šķiet, ir tā saucamais „sarafānu radio”, kad instruktoru tev iesaka kāds no draugiem vai paziņām. Taču arī šeit ir jārīkojas uzmanīgi, rūpīgi izvaicājot to, kur iesaka, var visām apmācības niansēm. Jo reizēm komunikācijā patīkams un atraktīvs cilvēks ne vienmēr ir labs instruktors, un braukšanas nodarbība – tā nav patīkama laika pavadīšana – tas tomēr ir darbs, kā kursantam, tā arī instruktoram.

Protams, izvēloties instruktoru, ir jāorientējas uz viņa pieredzi. Instruktora profesija ir diezgan specifiska. Un šeit nav svarīgs tikai profesionālais stāžs, bet arī viņa vadītāja pieredze. Jo daudziem kursantiem svarīgākais aspekts nav tikai autovadītāja apliecības saņemšana, bet arī stabilu drošas braukšanas iemaņu apgūšana. Tāpēc šeit tik svarīga ir instruktora personīga pieredze un prasme šo pieredzi nodot. Taisnības labad vēlos atzīmēt, ka ir parādījušies daudzi jauni, talantīgi instruktori, kas nopietni attiecas pret savu darbu, un jau ir ieguvuši labu reputāciju.


Bet tiem, kuri vēlas nedaudz ietaupīt un atrast „pelēku” nelicencētu instruktoru, vēlos atgādināt banālu patiesību – „bezmaksas siers ir tikai peļu slazdā”, un rezultātā var iztērēt vairāk. Vēl šīs sarunas ietvaros gribētos teikt dažus vārdus par tēmu - „vai ir jāmaina instruktors?”. Ko darīt, ja jūs jūtat, ka tomēr esat kļūdījies ar instruktora izvēli? Protams, vispirms var „sirsnīgi izrunāties” un mēģināt noskaidrot radušās domstarpības, atrast saskares punktus. Bet ja problēmu nevar atrisināt, nevelciet laiku, un mēģiniet atrast citu. Nepadodieties maldinošai kauna sajūtai. Galu galā par katru nodarbību jūs maksājat naudu, un jums ir tiesības sagaidīt noteiktu atdevi no cilvēka, kurš jūs apmāca. Un nevis vienkārši sēž blakus un spied pedāļus bīstamas situācijas gadījumā. Vai labākajā gadījumā negribīgi atbild uz jūsu jautājumiem. Ko tik šajos gados nav nācies dzirdēt no kursantiem, kuri pārnāca pie manis no citiem instruktoriem.


Detaļās neiedziļināšos, bet reizēm bija vienkārši kauns par saviem „kolēģiem”, kaut arī es centos pēc iespējas kritiski uztvert apmācāmo stāstus. Vēl gribu atzīmēt, ka instruktoram tā ir vispateicīgākā apmācāmo daļa, laikam tāpēc, ka viņiem ir ar ko salīdzināt. Un instruktoram pietiek tikai apzinīgi strādāt, lai viņa darbs tiktu pienācīgi novērtēts. Droši vien ne visi kursanti zina, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem kursants ir tiesīgs izvēlēties jebkuru instruktoru, kuram ir licence. Un pilnīgi neatkarīgi no tā, ar kuru autoskolu šis instruktors sadarbojas. Tāpēc, ja esat izlēmis – nezaudējiet laiku, nervus un naudu – mainiet instruktoru, pat ja viņš ir no citas autoskolas.
Un vispār, manuprāt, instruktora izvēle ir daudz svarīgāka, nekā autoskolas izvēle. Galu galā jūs saņemat „vadītāja apliecību”, t.i., tiesības „vadīt” automobili, nevis teorētiskās zināšanas – kā to darīt. Teorija ir tikai braukšanas sastāvdaļa, bāze, bez kuras, protams, nevar iztikt. Nekādā ziņā nevēlos noniecināt to talantīgo teorijas pasniedzēju nopelnus, kuri strādā autoskolās, un par kuriem ne vienu reizi vien dzirdēju no kursantiem labvēlīgas atsauksmes. Tomēr galvenās vadītāja iemaņas un prasmes jūs apgūstat strādājot ar pieredzējušu instruktoru. Nodarbības atšķirībā no teorētiskajām notiek individuāli, nevis grupā. Un tieši tāda pieeja dod instruktoram iespēju pieiet nodarbībām elastīgi, veltīt lielāku uzmanību apmācāmā individuālajām īpatnībām, pievērsties viņa stiprajām un vājajām pusēm. Izdalīt un koncentrēties uz konkrētām lietām, saasināt uzmanību uz problēmām. Parādīt sevi ne tikai no profesionālās puses, bet savā ziņā kā psihologs. Jo pat no teorijas zināmas lietas pie stūres tiek uztvertas pavisam savādāk. Uzdevums, ko teorijā jūs risināt 1 minūtē, te ir jāatrisina pāris sekunžu laikā.
Turklāt uz ceļa bieži ir sastopamas tādas situācijas, kādas neatradīsi nevienā uzdevumā. Ikviens šķietams sīkums var kļūt izšķirošs konkrētā ceļa situācijā, un tikai pieredzējis instruktors pateiks priekšā, kam ir jāpievērš īpaša uzmanība. Un instruktora augsta teorētiskā sagatavotība ļauj atklāt dažas līdz galam nesaprastas vai neatklātas tēmas no ceļu satiksmes noteikumiem. Arī pati braukšana „tikai” pēc noteikumiem vēl nenozīmē, ka jūs brauksiet droši... Tieši braukšanas nodarbībā jūs veidojat savu neatkārtojamu braukšanas stilu, un tieši no instruktora ir atkarīgs, cik drošs tas būs.


Tāpēc tik svarīga ir instruktora loma topošo autovadītāju sagatavošanā. Un tāpēc braukšanas eksāmens ir pēdējais, nevis pirmais. Jo tas ir „visa darba rezultāts”. Izejot no iepriekšteiktā, manuprāt, ir lietderīgāk vispirms pacensties atrast labu instruktoru un pēc tam, iespējams arī, pēc viņa ieteikuma – izvēlēties labu autoskolu. It īpaši tāpēc, ka jums neviens neaizliedz sēsties pie stūres vēl pat nemācoties autoskolā. Tam nepieciešams tikai atbilstošs vecums (vismaz 16 gadi) un baltās tiesības. Jebkurā gadījumā izvēle ir jūsu rokās! Te jūs varat atstāt savus komentārus un padalīties pieredzē instruktora izvēlē.


Kontakti

Sergejs Tabalovs

+ 371 25404047


Kontakti

Sergejs Tabalovs: tel. 25404047

Pieteikties


E-mail info@auto-instruktors.lv

Tikšanās vieta ar kursantiem — Uzvaras bulvāris 16, uzpildes stacijā — «Virši-A», pie «Zelta boulinga»